Bíróság elé állítás


Védelmét bízza a büntetőjogra szakosodott Dr. Janklovics Ádám büntetőügyvédre!
+36 20 806 16 06

Bíróság elé állítás esetén kötelező a jogi képviselet!

A bíróság elé állításos eljárásban kötelező a jogi képviselet, azaz büntető ügyvéd, védőügyvéd az eljárásban! A meghatalmazást követően azonnal intézkedem, védő ügyvédként az ügyet megismerem, a nyomozás során keletkezett iratokat áttanulmányozom, az őrizetben lévő gyanúsítottal haladéktalanul még a tárgyalás előtt konzultálunk.

Fontos, hogy ügyvédi meghatalmazást közvetlenül a tárgyalást megelőzően, vagy a kirendelt védőről való tudomásszerzést követően is adhat ügyvédi irodánknak. Ügyvédi meghatalmazás esetén a védő kirendelést visszavonják.

ltlánosságban elmondható. hogy olyan ügyekben alkalmaznak gyorsított eljárást, amikor nincs szükség szakértő kirendelésére vagy véleménye beszerzésére. Bíróság elé állításra a leggyakrabban ittas vezetés, bódult vezetés, garázdaság, okirat- hamisítás, elsősorban mozgáskorlátozott kártyával, BKV bérlettel való visszaélés esetében, lopás, testi sértés, súlyos testi sértés rongálás esetében kerül sor. Az ittas járművezetés megváltozott törvényi tényállása miatt szinte valamennyi ügy alkalmas a gyorsított eljárásra. Á

Bíróság elé állítás előnye:

Előnye a bíróság elé állításnak, hogy az hamar, az első gyanúsítotti kihallgatást követő 30 napon belül befejeződik, azaz első fokú ítélet születik. A gyorsított eljárásban az idő szerepe kulcsfontosságú, minél korábban hatalmazza meg ügyvédi irodánkat, annál több idő marad a védekezés, védelmi stratégia kidolgozására!

Az említett esetekben, ha a törvényi feltételek fennállnak az ügyész gyakran egy gyorsított és egyszerűsített eljárási formát választ: a terheltet bíróság elé állítja.

Az ügyész a terheltet a gyanúsítottként történő kihallgatásától számított harminc napon belül állíthatja bíróság elé, ha

  1. a bűncselekményre a törvény legfeljebb nyolcévi szabadságvesztés büntetést rendel,
  2. az ügy megítélése egyszerű,
  3. a bizonyítékok rendelkezésre állnak, és
  4. a terhelt a bűncselekmény elkövetését beismerte.

Tettenérés esetén az ügyész a terheltet a gyanúsítottként történő kihallgatásától számított harminc napon belül bíróság elé kell, hogy állítsa.

A tettenérés akkor állapítható meg aggálytalanul, ha a terhelt szemtanú jelenlétében valósította meg a bűncselekmény törvényi tényállását. Tettenérésnek tekinthető az az eset is, amikor az elkövetőt üldözés során, illetőleg a helyszínről való távozás közben fogták el.

Tettenérésről beszélünk itttas vezetés esetén, amikor a rendőr igazoltatás gyanánt megállít, vagy a szolgálati gépkocsival levillog. A beismerés a bűncselekményt megvalósító tények előadását jelenti, de nem kell hogy szükségszerűen párosuljon a bűnösség elismerésével.

A vád előterjesztése után a bíróság az iratokat az ügyésznek visszaküldi, ha a gyanúsított kihallgatásától a bíróság elé állításig több mint harminc nap telt el, a bűncselekményre a törvény nyolcévi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetést rendel vagy a bizonyítási eszközök nem állnak rendelkezésre.

Ha az ügyész a vádlottat a nyomozó hatóság közreműködésével (vagy egyéb módon) a bíróság elé állítja, a védőt rövid úton megidézi, és biztosítja, hogy a bizonyítási eszközök a tárgyaláson rendelkezésre álljanak. Gondoskodik továbbá arról, hogy a tárgyaláson jelen legyenek, akiknek a részvétele kötelező, illetve jelen lehessenek, akiknek a részvétele nem kötelező. A bírósági tárgyaláson a védő részvétele kötelező.

A bíróság elé állítás előtt elrendelt személyi szabadságot elvonó vagy korlátozó kényszerintézkedés a bíróság elé állítás napján tartott tárgyalás befejezéséig tart. Ha a bíróság elé állítás feltételei fennállnak, az őrizetbe vétel bíróság elé állítás céljából is elrendelhető. Az őrizet legfeljebb hetvenkét óráig tarthat. Ha a bíróság az iratokat az ügyészhez visszaküldi, az ügyész indítványára az általános szabályok szerint határoz a személyi szabadságot elvonó vagy korlátozó kényszerintézkedésekről. Ebben az esetben a nyomozási bíróra vonatkozó szabályok szerint dönt a bíróság a letartóztatásról esetleg a bűnügyi felügyelet elreneléséről, vagy a távoltartásról.

Eltérések a rendes eljárástól

Formálisan ugyan ebben az egyszerűsített eljárásban is van nyomozás, de a bíróság elé állításra rendelkezésre álló törvényi határidő a klasszikus nyomozás lefolytatását nem teszi lehetővé. Ha az ügyész úgy látja, hogy a bíróság elé állítás feltételei fennállnak, közli a gyanúsítottal, hogy milyen bűncselekmény miatt, milyen bizonyítékok alapján állítja bíróság elé. Ez lényegében a vádirat, illetve vádindítvány kézbesítésének aktusát helyettesíti. Ha a gyanúsítottnak nincs védője, védőt rendel ki számára, és egyben gondoskodik arról, hogy a védő az ügyet megismerhesse és az őrizetben lévő gyanúsítottal a tárgyalás előtt beszélhessen.

A vádlottat és a tanút a tanács elnöke, azaz a bíró hallgatja ki. Nincs akadálya annak, hogy a bíróság által is felvehető hiányzó bizonyítékok miatt a bíró a tárgyalást elnapolja, ha azonban kutatni kell a bizonyítékokat, akkor az iratok ügyészhez történő visszaküldésének van helye. Ebben az esetben nem születik ítélet, hanem az ügy nyomozati szakba kerül vissza.

Az ügyészség bíróág elé állításával kapcsolatos videóját itt találja.

KÉRJEN IDŐPONTOT!

+36 (20) 806 16 06

Ha büntetőeljárást indítottak Ön ellen, gyanúsított, vagy már vádlottként áll a bíróság előtt vegye fel a kapcsolatot Dr. Janklovics Ádám büntetőügyvéddel!

Ezt a honlapot a Dr. Janklovics Ádám Ügyvéd a Magyar Ügyvédi Kamarában bejegyzett iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.

© Az oldal tartalmát szerzői jog védi, annak másolása és felhasználása csak a "Janklovics & Partners" hozzájárulásával lehetséges.
Copyright 2016-2021. Janklovics & Partners Minden jog fenntartva!

Dr. Janklovics ÁdámEz a weboldal Dr. Janklovics Ádám oltalma alatt áll. Kifejezett írásos hozzájárulásom nélkül tilos a weboldal tartalmának másolása, változatlan vagy nagymértékben hasonló tartalmú átvétele, ami magába foglalja mind a szöveg, mind a képi megjelenést, weboldal elrendezést, grafikát, és a pdf kiterjesztésű oldalakat is. Másolt oldalnak minősül legalább egy bekezdés változatlan átvétele, vagy az általam írt- szerkesztett szöveg, cikk nagymértékű hasonlósága. Jelen szabály megsértése esetén 300.000 Ft kötbért számlázok a másolt oldal tulajdonosának, üzemeltetőjének (anyagom átvevőjének), vagyis a jogtalan felhasználónak. A bizonyításhoz internetes tartalomtanúsítást használok, amit minden esetben közjegyző hitelesít, így az közokiratnak minősül. A közjegyzői díjat a jogtalan felhasználóra hárítom.